Skuteczny szampon przeciwłupieżowy - ważne składniki

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy - ważne składniki

Walka z łupieżem może być prowadzona wieloma sposobami. Jednak, ze względu na wysoką efektywność, wiele osób wybiera szampony przeciwłupieżowe. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, ponieważ jest to metoda nie tylko wygodna, ale przede wszystkim skuteczna. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie preparaty charakteryzują się jednakowym działaniem. Zastanawiasz się, co powinien zawierać skuteczny szampon przeciwłupieżowy? Poznaj najważniejsze składniki, które obowiązkowo muszą znaleźć się w preparacie, gdy chcesz pokonać łupież.

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy, czyli jaki?

Wybierając szampon przeciwłupieżowy należy kierować się wyłącznie jego składem. A to wszystko dlatego, że tylko obecność odpowiednich substancji, celujących bezpośrednio w przyczynę łupieżu, będzie w stanie pokonać nieestetyczny problem.

Kwas salicylowy

Jest to substancja, która wykazuje silne właściwości złuszczające. W ten sposób można szybko pozbyć się martwych komórek naskórka. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku niektórych szamponów przeciwłupieżowych obecność tej substancji jest niejako pułapką. A to dlatego, że kwas występujący bez mydła tak silnie redukuje łój, że gruczoły łojowe muszą pracować na zwiększonych obrotach. Częste mycie włosów powoduje więc uszkodzenie mieszków włosowych, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów. Podobne efekty daje smoła pogazowa.

Ketokonazol

To substancja, którą zalicza się na skutecznych pogromców łupieżu. A to dlatego, że wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Celuje zatem w przyczynę łupieżu, redukując drożdżaki odpowiadające za powstawanie nieestetycznego problemu. Działanie tej substancji polega na zahamowaniu procesu prowadzącego do tworzenia się błon komórkowych mikroorganizmów odpowiadających za łupież. Dzięki temu drożdżaki są niszczone, co skutkuje wyeliminowaniem defektu.

Klimbazol

Podobnie jak ketokonazol, wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Jednocześnie działa przeciwłojotokowo. W ten sposób nie tylko skutecznie eliminuje łupież, ale również przyczynia się do zapobiegania jego nawrotom.

Cynk

To pierwiastek, którego niedobory mogą powodować powstawanie łupieżu. Z tego też powodu jest dość częstym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych. Działanie cynku polega przede wszystkim na poprawie kondycji skóry głowy oraz ułatwianiu usuwania łupieżu.

Selen

To pierwiastek, dzięki któremu także możliwe jest skuteczne zwalczanie łupieżu. Działanie polega na tym, że skóra głowy pokrywa się małymi „płytkami”, przez co drożdżaki nie mają jak się rozwijać.

Cyklopiroksolamina

To substancja, która wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. To zaś powoduje, że skutecznie celuje w przyczyny łupieżu, skutecznie usuwając nieestetyczną przypadłość. Nie jest jednak w stanie zapobiec nawrotom łupieżu, dlatego szampony z tą substancją należy stosować także doraźnie.

Czy to wystarczy, by pokonać łupież?

Powyższe składniki to konieczność, jeśli stawiamy na skuteczny szampon przeciwłupieżowy. Warto jednak mieć świadomość, że nie tylko obecność tych substancji decyduje o efektywności preparatu. Niemałe znaczenie ma również nasze postępowanie. Chodzi przede wszystkim o systematyczność stosowania szamponów przeciwłupieżowych. Koniecznością jest - szczególnie na początku (do czasu, gdy nie osiągniemy zadowalających efektów) - regularne aplikowanie preparatów, co najmniej kilka razy w tygodniu. W późniejszym czasie, wystarczy tylko raz na tydzień umyć włosy takim szamponem.

Warto także mieć świadomość, że istotne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Nie można dopuszczać do jej podrażnienia. Dlatego też zaleca się stosowanie łagodnych szamponów na co dzień oraz zrezygnowanie z nadmiaru środków do stylizacji.