Światło może leczyć uszkodzenia wzroku

Światło może leczyć uszkodzenia wzroku

Wykorzystując światło z zakresu bliskiej podczerwieni można wyleczyć i ochronić przed zniszczeniem komórki siatkówki oka - prawdopodobnie także u osób oślepionych przez laser.

Badania nad leczeniem osób oślepionych przez promieniowanie laserowe finansuje US Defense Advance Research Projects Agency. Takie obrażenia szczególnie często zdarzają się wśród personelu latającego - na przykład amerykański pilot wojskowego helikoptera doznał urazu oka w roku 1998 w Bośni. Nawet cywilne lasery, używane do efektownego oświetlania nieba, mogą być niebezpieczne - na przykład w okolicach Las Vegas zdarzały się przypadki czasowego oślepienia pilotów.

Już pod koniec lat 90. XX w. laboratoryjne badania wpływu światła na komórki wykazały, że bliska podczerwień może zwiększyć aktywność mitochondriów - "centrów energetycznych" komórek. Zwróciło to uwagę NASA, ponieważ u astronautów przebywających w stanie nieważkości rany goją się trudniej niż na Ziemi, prawdopodobnie w związku z zaburzeniami w pracy mitochondriów. Ponieważ potrzebna jest duże natężenie światła, specjaliści z NASA opracowali specjalne diody dużej mocy. Ich światło - w odróżnieniu od laserowego - nie niszczy komórek.

Badania wykazały, że światło podczerwone (niewidzialne) ma korzystny wpływ na rozmaite rany - na przykład bolesne owrzodzenia jamy ustnej u dzieci leczonych chemioterapią. Ich obecność uniemożliwia normalne przyjmowanie pokarmów.

Dr Harry Whelan, neurolog z Medical College of Wisconsin w Milwaukee postanowił wypróbować podczerwień w leczeniu urazów i chorób oczu.

Podczas badań podał on szczurom alkohol metylowy (który jest częstą przyczyną ślepoty i śmiertelnych zatruć wśród osób pijących alkohol niepewnego pochodzenia). Alkohol metylowy przekształca się w organizmie w trujący kwas mrówkowy, a ten z kolei blokuje działanie mitochondriów. W ciągu kilku godzin potrzebujące wiele energii komórki siatkówki oka oraz nerwów wzrokowych zaczęły obumierać, co w ciągu 1-2 dni doprowadziło do kompletnej ślepoty.

Jednak szczury, które leczono światłem o długości fali 670 nanometrów (wytwarzanym przez diody LED) odzyskały 95 procent wzroku. Ich siatkówki wyglądały identycznie jak u zdrowych osobników - dzięki regeneracji tkanek i odtworzeniu połączeń nerwowych. Wystarczyło naświetlać oczy przez 105 sekund po 5, 25 oraz 50 godzinach od ekspozycji na alkohol metylowy. Prawdopodobnie także w innych chorobach siatkówki można będzie osiągnąć dobre rezultaty - jeśli tylko jej komórki nie zostały zniszczone całkowicie.