Zdrowy sen

Zdrowy sen

Wydawałoby się, że sen to umiejętność, którą nabywamy jeszcze w łonie matki i nie mamy na nią większego wpływu. Nic bardziej mylnego, możemy zadbać o jakość naszego snu z pozytywnym skutkiem dla organizmu. Organizm pozbawiony snu przez 24h zachowuje się jak po spożyciu alkoholu. Podobnie osoby, które regularnie obcinają po 2 godziny snu z czasem będą zachowywać się jakby byli pod wpływem alkoholu lub nie spali 2 doby z rzędu. Bezsenność lub spanie w nieodpowiednich warunkach powoduje utratę jędrności skóry, rozregulowanie metabolizmu, przybieranie na wadze (paradoksalnie chudsze są osoby, które śpią dłużej), zwiększoną podatność na nowotwory, zmniejszenie wydajności systemu odpornościowego a także może być odpowiedzialne za wypadki, spadek wydajności wykonywanej pracy, częstsze wizyty u lekarza. Wielu ludzi nie wiąże tych objawów z brakiem snu, zrzucając je na inne dolegliwości lub stres. Dorosły człowiek jest wyspany po 5-6 godzinach snu. Następuje wtedy regeneracja sił i utrwalenie pamięci krótkotrwałej.

Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, by nasz sen był komfortowy:

- staraj się wstawać zawsze o tej samej porze, nawet w dni wolne. Dłuższy sen w weekend rozreguluje zegar biologiczny i może doprowadzić do weekendowych migren.

- nie zasypiaj na siłę, lecz kładź się do łóżka o tej samej porze. Poczytaj książkę, posłuchaj muzyki.

- unikaj drzemek w czasie dnia dłuższych niż 30 minut

- przed snem weź ciepły prysznic lub ciepłą kąpiel z dodatkiem uspokajających olejków eterycznych

- ostatni posiłek jedz 2,3 godziny przed snem

- ustal sobie pewien stały, powtarzalny rytuał: najpierw space, potem prysznic/kąpiel, oczyszczanie i nawilżanie twarzy, zaparzenie gorącej herbaty (polecam rooibos, jest pozbawiona kofeiny)

- sypialnia przed snem powinna być przewietrzona, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Pościel powinna być wykonana z materiałów naturalnych: bawełna, wełna. Materac średniotwardy z dobrym podparciem dla całego ciała

- Ostatnie intensywne ćwiczenia wykonuj 2,3 godziny przed snem

- jeśli palisz, nie pal od 3-4 godzin przed snem (a najlepiej rzuć palenie). Nie sięgaj po papierosa w nocy, kiedy się wybudzisz.

- odwiedź przed snem toaletę, nic tak nie przeszkadza w zaśnięciu jak pełen pęcherz.

- lampka wina przed snem to nie środek nasenny. Regularnie spożywany alkohol prowadzi do stanów lękowych i wybudzania ze snu.